Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Podzemí v centru Liberce schovávalo kryt gestapa

19.02.2015

Pod parkovištěm v liberecké Bažantí ulici objevili jeskyňáři dva nacistické kryty. Znalce překvapil trezor i kruhová úniková šachta. Kryty mohly být součástí nedokončeného podzemního systému.

LIBEREC Zcela nečekaným nálezem v samotném libereckém centru poodhalili jeskyňáři další kus nacistické minulosti města. Kousek od liberecké radnice ukrývalo podzemí válečný kryt gestapa. Vše nasvědčuje tomu, že bunkr vybudovaný na dohled původní vypálené synagogy, se měl dále rozšiřovat.
Na podivnou díru do podzemí narazili stavbaři v Bažantí ulici pod úrovní někdejšího parkoviště. V místě má totiž brzy vyrůst několikapodlažní dům.
Přivolaní jeskyňáři záhy nato našli vchody do krytu. Zajímavé je, že už před lety válečný kryt, o kterém neexistují písemné záznamy ani plány, zmiňoval pamětník. Pátrači ale tehdy odešli s nepořízenou a mysleli, že jde jen o báchorku.
„Teď jsme během pár minut objevili hned dva vchody,“ popsal nález speleolog a autor knihy Liberecké podzemí Ivan Rous.
Podlaha bunkru je v nezvyklé hloubce asi šesti metrů. Jeskyňáři proto šli do podzemí v dýchací technice, zapotřebí bylo i zařízení na měření nebezpečných plynů.
Kryt nakonec vydal tři vchody. Nacisté se z krytu mohli dostat také nouzovou kruhovou šachtou. Ta je v Liberci zvláštností. „Kryt je prakticky hotový a v kontextu Liberce i výjimečný. To, že nebyl zanesen do žádných seznamů či výkresů téměř s jistotou souvisí s tím, že budova v Bažantí ulici byla asi od roku 1944 pod kuratelou gestapa a v části měla kanceláře organizace SS. Pro běžné obyvatelstvo kryt nesloužil,“ je přesvědčen Ivan Rous.
Kryt je štolový - ražený. Experta na podobné stavby Martina Přibyla nejvíce překvapila zvláštní konstrukce krytu. Stavitelé totiž použili železné překlady montované do masivu.
Kryt se tomu, co je dosud o libereckém podzemí známo, vymyká i v jiných ohledech. „V krytu jsou zvláštní věci, které neznáme odnikud jinud. Například úplně při zemi je zabudován miniaturní trezůrek. Našli jsme ho ale už vypáčený,“ dokládá Ivan Rous.
Pro jeskyňáře nejzajímavějším faktem je, že v těsné blízkosti je vyražen druhý kryt, který směřuje z ulice Sokolovská přímo na kryt pod Bažantí. Ten už jednou dělníci při stavbě opěrné zdi otevřeli, pak se ale na další desetiletí před světem uzavřel. „Z výpovědi dělníků víme jen to, že byl otevřen směrem k dnešní Černého zastávce a chodba vedla do sálu s betonovými sloupy. Sloupy se nachází i v krytu v Bažantí,“ popisuje Rous.
V krytu byly protiplynové dveře s těsněním, stejně jako elektřina. Zajímavé jsou třeba i detaily jako zábradlí na schodech.
Speleologové z nálezů usuzují na to, že se měl kryt rozšiřovat o další chodby. Vznikl by tak rozsáhlý podzemní systém.
Dobrou zprávou pro milovníky historie je, že kryt nebude zasypán, jako mnoho jiných. Stane se součástí několikapodlažního domu. Staví jej SBD Sever. V domě chce mít své sídlo a patnáct startovacích bytů. „Původní podobu krytu chceme zachovat. Nevylučuji, že tam bude i nějaká malá expozice. Kryt je údajně unikátní,“ zmínil šéf SBD Sever Petr Černý.
10.10.2014  Mladá fronta DNES,  Adam Pluhař
+ fotografie

Zavolejte nám
Login