Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Extravagantní dům se vyjímá v Liberci

10.01.2018

Město Liberec se může od roku 2017 pyšnit zajímavě řešeným polyfunkčním domem. Stavba, ačkoliv působí pro mnohé až extravagantním dojmem, je citlivě zasazená do okolní zástavby. Tato část města, na první pohled nijak zajímavá, se v detailu může chlubit svým odvážným přístupem ke zkulturnění dané lokality.

V těsném sousedství polyfunkčního domu se nacházejí i další zajímavé liberecké stavby: historickým základem je divadlo F. X. Šaldy s opodál umístěnou, dnes již kultovní autobusovou zastávkou „Hostina obrů“ od Davida Černého. A dále následuje polyfunkční dům s výraznou fasádou od architekta Petra Tučka, tak trochu evokující český kubismus.

POČÍTÁNO S DOSTAVBOU

Studie domu vznikala v roce 2014 ve spolupráci architekta Zdeňka Gottfrieda a architekta Petra Tučka. Dům má v přízemí a dvou patrech kanceláře bytového družstva, ve třetím až pátém patře je celkem patnáct bytů na  pronájem o velikostech 1+kk a 2+kk. Plochá pochozí střecha slouží jako společná terasa, stejně jako krytá zelená střecha nad  parkovištěm v přízemí.
Jihozádadní štítová fasáda domu musela zůstat plná bez oken, počítá se s budoucí navazující dostavbou bloku. Konstrukčně jde o kombinaci stěnového a skeletového systému, železobetonového a zděného.
 

S JIŽNÍ ORIENTACÍ

Architekt Petr Tuček považuje realizaci tak trochu za překvapující štěstí, kdy byla vybrána radou architektů právě jeho varianta domu a došlo až k realizaci. „Dále jsem spolupracoval jako architekt při dílčích úpravách projektu pro stavební povolení a k provedení stavby s  generálním projektantem domu Storing spol. s r.o. a po třech letech bylo pro mě velkým překvapením, když dům v Liberci byl již hotový,“ dodává architekt Tuček. Idea domu byla taková, aby šlo o „natočení“ všech jednotek jižním směrem k centru města. Dům je v bezprostřední blízkosti historického centra, byty se tak otáčejí k Liberci a zde vzácnému slunci, navíc mají výhledy k divadlu i typické radnici. Výrazná plasticita fasády jde proti jednoduché barevnosti domu, ta je v odstínech bílé a grafitové.

 

Robert Virt

Časopis Stavitel 12/2017, str. 39
 

 

 

Zavolejte nám
Login