Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Umakartový standard znovu ožije

08.04.2015

LIBEREC – Plynovou lednici s komínem, umakartové koupelny nebo smaltované kuchyňské linky připomene retrospektivní sonda do kultury bydlení v Liberci v minulém půlstoletí.  Proměny způsobu života Liberečanů začalo mapovat Stavební bytové družstvo Sever. „Zábavnou formou ukážeme rozdíly, jak se žilo za socialismu a jaké jsou nároky na bydlení dnes,“ prozrazuje předseda družstva Petr Černý.

Unikátní výstava o bydlení v Liberci se otevře koncem letních prázdnin na měsíc v obchodním centru Forum a do její přípravy se může zapojit hned v podstatě každý. „Velmi uvítáme, když nám lidé pomohou. Například tím, že zapůjčí fotky z domácích archivů nebo retropředměty,“ upřesnil Michal Buzek z pořadatelské agentury Elset. Dokumenty stačí poslat elektronicky, shromažďovatse budou ale i na dvou sběrných místech, a to ve Foru a v sídle družstva Sever v Lipové ulici.

Pořadatelé si dali za cíl zachytit výstavbu panelových sídlišť v Liberci, zajímají je i všechna známá veřejná místa, interiéry panelových domů a bytů a také dávno vyřazené přístroje a věci denní spotřeby. „Pamětníci si rádi zavzpomínají a mladéž zřejmě pobaví tehdejší vybavení domácností,“ odhaduje Černý.  Start a konec nostalgické výstavy k 50. výročí založení SBD Sever bude provázet společenská show a zábava pro děti. Ty si budou moci zkusit složit Rubikovu kostku, spojit řetěz z plastových céček nebo pohrát se stavebnicí Seva.

Družstevní bytová výstavba má v Česku dlouhou tradici. První družstva začala vznikat už po roce 1873, a do roku 1939 postavila na 100.000 bytů. SBD Sever Liberci založili družstevníci v roce 1965, později se do něj začlenila i jiná družstva, například Máj, který stavěl první byty na Králově háji, družstvo pracovníků Tesly, nebo Svoboda a Ještěd. Dnes společnost spravuje více než 8600 bytů.

Více o výstavě:

vystava.sbdsever.cz/

Zavolejte nám
Login