Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Příjem televize v bytových domech: kabelovka nebo společná anténa?

07.07.2016

Pozemní (DVB-T) nebo kabelový (DVB-C) příjem televizních programů

Pokud nyní využíváte „bezplatný“ příjem televizních programů pozemního digitálního vysílání (DVB-T), např. prostřednictvím společné televizní antény, věřte, že přichází doba, kdy se budou věci měnit. V České republice je rozhodnuto o přechodu ze standardu DVB-T na standard DVB-T2/HEVC s tím, že první změny by měly nastat již na podzim letošního roku. Odborníci v současné době o přechodu na DVB-T2/HEVC hodně diskutují, ale málokdo ze stávajících běžných uživatelů DVB-T si uvědomuje, co vlastně bude tato změna pro něj znamenat.

Není DVB-T jako DVB-T. Jaký rozdíl je mezi DVB-T a DVB-T2/HEVC? Zásadní, ale zabývat se technickými detaily nemá příliš velký smysl. Zjednodušeně však lze říci, že kdo má dnes televizi nebo set-top-box pro příjem DVB-T, tak pro příjem programů ve standardu DVB-T2/HEVC bude muset své zařízení vyměnit a to platí i pro novější zařízení, která sice podporují příjem DVB-T2, ale jen ve formátu MPEG-4. Dalším zásadním důsledkem přechodu na DVB-T2/HEVC je skutečnost, že příjem komerčních televizních stanic již s největší pravděpodobností nebude „bezplatný“.  Komerční televize plánují, že jejich programy v DVB-T2/HEVC budou kódované a placené obdobně jako příjem programů ze satelitu nebo v sítích kabelové televize a „zadarmo“ tak bude možné přijímat pouze programy České televize.

DVB-T2/HEVC a kabelová televize. Změní se příjem digitálního vysílání DVB-C v sítích kabelové televize v souvislosti s přechodem pozemního digitálního vysílání z DVB-T na DVB-T2/HEVC? Nezmění. Standardu DVB-C v sítích kabelové televize se přechod na DVB-T2/HEVC nijak nedotkne a vše bude fungovat stejně jako dosud. Zařízení, která dnes mají zákazníci od poskytovatele služeb kabelové televize pro příjem digitálních DVB-C programů k dispozici, se nebudou muset měnit a uživatelé těchto služeb nebudou muset přechod na DVB-T2/HEVC sami řešit.

Povinnost majitele domu. Poměrně mnoho lidí má ještě stále v podvědomí „historickou“ povinnost, že majitel bytového domu musí v domě zajistit „bezplatný“ příjem „základních“ televizních programů, např. zřízením nebo rekonstrukcí společné televizní antény. V současné době však žádný právní předpis tuto povinnost vlastníkovi nebo správci domu neukládá a v mnoha případech jsou staré společné televizní antény likvidovány. Jediné, co je v daných souvislostech vlastník domu povinen majiteli nebo uživateli bytu umožnit, je zřízení vnitřního komunikačního vedení (nové kabelové přípojky do bytu), které mu umožní přijímat rozhlasové a televizní programy objednané od dostupného poskytovatele těchto služeb.

Vzhledem k výše uvedenému si dovolím na závěr položit 2 otázky:

 

  1. Má v dnešní době ještě smysl v bytových domech investovat nemalé finance do výstavby nových společných televizních antény pro placené satelitní DVB-S a prozatím „bezplatné“ pozemní DVB-T programy, pokud jsou již nyní v domech dostupné služby několika poskytovatelů služeb kabelové televize? 
  2. Kolik uživatelů bude budoucí placené služby prostřednictvím nové společné televizní antény ve skutečnosti využívat?

 

Bohumil Baránek

ředitel pobočky Nej.cz s.r.o.

Zavolejte nám
Login