Liberecká „Hokejka“ mění způsob vytápění – ušetří 5 milionů Kč za rok

29.01.2016

Největší společenství vlastníků v regionu končí s Teplárnou a zahajuje provoz vlastních plynových kotelen

 

Po několika měsících usilovných příprav se na přelomu roku 2015 obyvatelé největšího společenství vlastníků v regionu dočkají konečně opravdu levného tepla. Budou totiž spuštěny nově vybudované plynové kotelny, o jejichž pořízení rozhodli vlastníci.

 

Největší bytový dům v Liberci, který spravuje Stavební bytové družstvo Sever, jež je zároveň předsedou tohoto společenství vlastníků, využil situace, že v objektu byl k dispozici zemní plyn. Nebylo tak nutné jej odnikud přivádět a žádat město o povolení. SBD Sever tak hned po odsouhlasení investice vlastníky zahájilo přípravné a projekční práce. Bylo a rozhodnuto, že současný systém centrálního vytápění z Teplárny Liberec bude nahrazen vybudováním sedmi plynových kotelen, v každé sekci tvořené třemi vchody, jednou kotelnou. Všechno se podařilo, jak mělo a tak dne 12. října 2015 nabylo právní moci vydané stavební povolení a veškeré práce mohly naplno začít.

 

Ve výběrovém řízení byla jako nejvýhodnější vyhodnocena nabídka společnosti Termi Varnsdorf s výslednou cenou 10 682 tis. Kč včetně DPH (tedy necelých 18 tis. Kč průměrně na byt). Akce byla financována z velké části z úspor na „fondu oprav“, z části investičním bankovním úvěrem, který je splatný v září 2019 a jehož roční sazba je po celou dobu zafixována na hodnotě 1,4% p.a.

Servis kotelny zajistí zhotovitel díla po celou dobu záruky, která činí 90 měsíců od předání díla. Provoz kotelny zajistí správce objektu Stavební bytové družstvo Sever. Tento model umožní společenství vlastníků využít uplatnění nižší sazby DPH 15%, namísto 21%, které by společenství platilo, pokud by si kotelnu provozovalo samo.

 

Navíc se Stavebnímu bytovému družstvu Sever podařilo pro první rok provozu těchto nových kotelen smluvně zajistit historicky nejnižší cenu zemního plynu.

 

Úspora je ohromující

 

Pro rok 2016 kalkulujeme předpokládanou cenu za 1 GJ v úrovni 300 -320 Kč včetně 15% DPH při plánovaném odběru min. 10.710 GJ, (výsledná cena je závislá na skutečně vyrobeném množství v jednotlivých kotelnách).

 

V roce 2014 přitom společenství vlastníků zaplatilo Teplárně Liberec 8.170 tis. Kč za 9.285 GJ, průměrná cena tepla totiž činila 880 Kč/GJ v systému dvousložkové ceny. Po rozjezdu nových kotelen se celková roční platba odhaduje v úrovni 3-3,3 mil. Kč, takže roční úspora osciluje okolo 5 milionů korun. Předpokládaná návratnost investice tak lehce překračuje hranici dvou let.

 

Ing. Mgr. Petr Černý

Zavolejte nám
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login